Gözenek nedir ve nasıl kapatılır? Gözenek sıkılaştıran doğal maske tarifleri

0 527

Epidermis Lazer Epilasyon

Minik gözeneklerinin, çeşitli faktörler nedeniyle kolaylıkla tıkandığını hepimiz biliyoruz. Sağlıklı ve ışıltılı bir cilt için zamanla tıkanan gözeneklerini temizlemelisiniz. Peki, gözenek görünümü nasıl azaltılır? İşte gözenekleri temizleyen ve sıkılaştıran 4 farklı doğal maske tarifi…

Gözenekler, cildin dışarıdan nefes almasını sağlayan hücrelerdir. Gözenekler dolduğunda, ciltte kirlenmeler meydana gelir ve cildinizde delik deşik bir görüntü oluşur. Bu kötü görüntünün oluşmaması için gözenekleri sıkılaştırmak gerekir. Ancak gözeneklerin girintili yapısı; makyaj kalıntıları, kir ve toksinlerin cilde tutunmasına da neden olabiliyor. Zamanla bu kalıntılar, gözenek görünümüne sebebiyet verebiliyor. Gözeneklerin zamanla siyah noktalara dönüşmesini engellemek için, doğal maske tariflerini deneyebilirsiniz. Cilt tipinize göre ürünler kullanarak, cildinizi düzenli olarak temizlediğiniz takdirde gözenekleriniz açılmayacaktır. Rutin cilt temizliği uyguladığınızda gözeneklerinizi sıkılaştırmak için ekstra bir zahmette bulunmanıza gerek kalmaz. Ancak gözeneklerinizi sürekli kirli bir şekilde bırakıyor ve cilt temizliğine dikkat etmiyorsanız, cildinizdeki gözenekler açılacaktır. Dolayısıyla her yerde gözeneklerinizi sıkılaştırmak için her türlü yönteme başvurmak zorunda kalırsınız. Ancak gözenek sıkılaştırma yöntemlerini ararken, bu yöntemlerin içerisinde kaybolmanıza gerek yok. Size vereceğimiz gözenek sıkılaştırma yöntemleriyle kolay bir şekilde açılmış gözeneklerinizi sıkılaştırabilirsiniz.

GÖZENEKLERİ SIKILAŞTIRAN MASKELER

KARBONAT MASKESİ

3 yemek kaşığı su
2 yemek kaşığı karbonat

Karbonatı suyun içerisinde eritin ve yüzünüze sürün. Cildinize masaj yaparak 1 dakika boyunca bekletin. Daha sonra soğuk su ile durulayın.

YUMURTA AKI MASKESİ

1 adet yumurtanın akı
2 çay kaşığı limon suyu

İki malzemeyi hızlıca karıştırın. Ve yüzünüze sürün. 10 dakika beklettikten sonra soyarak cildinizden temizleyin. Son olarak ılık su ile durulayın.

ŞEKER MASKESİ

2 yemek kaşığı toz şeker
1 yemek kaşığı zeytinyağı
3 damla limon suyu

Tüm malzemeleri bir kasede karıştırın ve 10 dakika boyunca cildinizde bekletin. Soğuk su ile cildinizi durulayabilirsiniz.

KİL MASKESİ

2 yemek kaşığı kil
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı limon yağı

Tüm malzemeleri sodanın içerisine alın ve iyice karıştırın. Daha sonra karışımı cildinize sürün 15 dakika bekletin. 15 dakika sonunda cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.